Skip to main content
Wordpress

WordPress Bakım Moduna Nasıl Alınır?

By Aralık 23, 2021Mayıs 31st, 2024No Comments

Bir WordPress siteniz var ve henüz hazır değilse yada çok fazla içerik üretmediyseniz sitenizi bakım moduna almanız sizin için yararlı olacaktır. Bakım moduna almadığınız takdirde gelen ziyaretçiler sitenin terkedilmiş olduğunu düşünebilir bu da erken çıkmalarına sebep olacaktır.

Bunun için wordpress admin panelinden Ayarlar -> Okuma -> Arama motorlarının bu siteyi dizine eklemesine engel olmaya çalış‘ın yanındaki kutuyu tikli hale getirmelisiniz. Yoksa Google botları boş sitenize uğrayıp gereksiz indexler alabilir ve bu sizin için eksi (-) puan olarak işler.

Eklenti İle Siteyi Bakım Moduna Alma

Bunun için Easy Maintenance Mode eklentisini kullanabilirsiniz. Çok basit bir eklenti pro versiyonu da mevcut fakat ben çok da gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Eklentinin birkaç özelliğinden bahsedeyim.

  1. Ayarlardan Facebook, Twitter ve GooglePlus hesaplarınızı ekleyebiliyorsunuz. (ki GooglePlus mı kaldı dediğinizi duyar gibiyim haklısınız bunu neden kaldırmamışlar anlamadım)
  2. Arka plana özel görseller ekleyebiliyorsunuz.
  3. Yazı boyutu ve font ayarlarını yapabiliyorsunuz.

Siteyi Eklentisiz Bakım Moduna Alma

Eğer eklenti ile bu işi yapmak istemiyorsanız. Aşağıda paylaşmış olduğum kodu tema klasörünüzde bulunan functions.php dosyasının içine yapıştırırsanız. Siteniz bakım moduna alınacaktır.

Bu kodlar içerisinden sadece wp_die(‘Sitemiz bakıma alınmıştır..‘); koyu olarak yazmış olduğum alana dokunabilirsiniz aksi takdirde sitenizde hasarlar oluşabilir.

Eğer wordpress kodlamaya çok hakim değilseniz bu yöntemi uygulamadan önce functions.php dosyanızın mutlaka yedeğini alın. Çünkü, functions.php içerisindeki değişiklikler doğrudan sitenizin çalışmasına etki etmektedir.

function maintance_mode()
{ if ( !current_user_can( 'edit_themes' ) || !is_user_logged_in() )
{ wp_die('Sitemiz bakıma alınmıştır..'); } }
add_action('get_header', maintance_mode');

Eklentili veya eklentisiz olarak WordPress sitenin nasıl bakım moduna alınacağını sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Sorularınız varsa yorum olarak yazabilirsiniz.

Leave a Reply

Skip to content