Skip to main content
Web Tasarım

Responsive Web Tasarım Nedir, Neden Önemlidir?

By Ekim 14, 2022Mayıs 31st, 2024No Comments

İnsanlar günde ortalama 3.5 saatini akıllı telefonlarında geçirmektedir. Tüketici davranışındaki bu değişim nedeniyle yalnızca masaüstü bilgisayardan çalışan bir web sitesine sahip olmak yeterli değildir. Bu aşamada devreye giren responsive web tasarım ile web sitenizin cep telefonlarında, tabletlerde, dizüstü bilgisayarlarda ve masaüstü ekranlarda en iyi şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Bu makale sayesinde ise responsive tasarımın ne olduğunu, önemini ve nasıl responsive tasarım bir web sitesine sahip olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Responsive Web Tasarım Nedir?

Responsive web tasarım, web sitenizin çeşitli cihazların farklı ekran ve pencere boyutlarına uyarlanmasını sağlayan bir web tasarımı yaklaşımıdır. Örneğin; içeriğinizi masaüstü ekranlarda farklı sütunlara ayırabilirsiniz. Ancak aynı içeriği bir mobil cihazda birden çok sütuna ayırırsanız kullanıcıların okuması ve etkileşim kurması zor olacaktır. Responsive tasarım, ekran boyutuna bağlı olarak içeriğinizin ve tasarımınızın birden çok düzenini farklı cihazlarda sunmayı mümkün kılar.

Responsive Web Tasarımı Neden Önemlidir?

İnsanların web sitelerine yalnızca bir masaüstü bilgisayardan eriştiği bir zaman vardı ve büyük çoğunluk aynı boyutta monitöre sahipti. Günümüzde ise insanlar web sitelerine birkaç inçten 27 inç veya daha fazlasına kadar değişen ekranlara sahip çeşitli farklı cihazlardan erişmektedir. Bunun sonucunda ise beklentiler değişmiştir. Tüketiciler, ziyaret ettikleri web sitesinin tablet mi yoksa bilgisayar mı kullandıklarını bilmesini bekler. Kısacası sitenin kendilerine uyum sağlamasını beklerler.

Aynı şekilde farklı cihazlar da kullanılabilirlik açısından farklı beklentilerle gelir. Örneğin; iPhone, insanları sola, sağa, yukarı ve aşağı kaydırabilmeleri için ‘eğitmiştir’. Bir akıllı telefondan bir web sitesini ziyaret eden kişiler, bir telefon numarasına tıklayabilmeyi ve telefonlarının kendilerine bu numarayı otomatik olarak arama seçeneği sunmasını bekler.

Responsive bir site, tüm bunları hesaba katar ve siteye erişmek için kullanılan cihazdan bağımsız olarak ziyaretçilere mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için otomatik olarak ayarlanır.

Responsive vs. Uyarlanabilir vs. Mobil Öncelik

Web tasarımı dünyasında, çeşitli ekranlar için tasarım optimizasyon sürecini tanımlayan birkaç terim vardır: Responsive, uyarlanabilir ve mobil öncelikli tasarımlar.

Responsive ve uyarlanabilir web tasarımı birbiriyle yakından ilişkilidir, ancak aralarında bazı farklılıklar vardır. Responsive web tasarım; görüntü türü, genişlik, yükseklik vb. gibi hedef cihaza dayalı olarak sayfa düzenini dinamik olarak değiştirmek için CSS medya sorgularını kullanır. Öte yandan uyarlanabilir tasarım statik düzenler kullanır. Kısacası uyarlanabilir tasarım, çeşitli ekranlar için tasarım optimizasyonları sorunu için daha az esnek bir çözümdür.

Mobil öncelikli tasarım ise kavramsal bir terimdir. Adından da anlaşılacağı gibi web tasarımcılarının ürün tasarımına mobil ortamdan başlayıp ardından tablet, masaüstü ve monitör tasarımlarını tasarlamaları anlamına gelir. Bu düşünce tarzı, ürün ekiplerinin en önemli içeriğe odaklanmasına ve bunu kullanıcılara sunmasına yardımcı olur.

Responsive Web Tasarımının Teknik Bileşenleri

Teknik yönünü anlamadan responsive tasarımın doğasını anlamak zordur. Responsive web sitelerinin teknik bileşenleri;

  1. Ölçeklenebilir bileşenler: Bu, bir web sayfasının ekran boyutuna göre ölçeklenmesini sağlar. Örneğin, bir masaüstü bilgisayar ekranında geniş görünen bir resim, daha küçük bir cihazda daha küçük görünebilir.
  2. Medya sorguları: Bu, CSS dosyasına eklenen kodların yardımıyla, web sayfasının ekran boyutuna göre farklı stil tanımlamaları yapılmasını sağlar. Örneğin, bir masaüstü bilgisayar ekranında geniş bir menü gösterilirken, daha küçük bir cihazda menünün farklı bir görünümü olabilir.
  3. Ölçeklenebilir görüntüler: Bu, görsellerin ekran boyutuna göre ölçeklenmesini sağlar. Örneğin, bir masaüstü bilgisayar ekranında geniş görünen bir resim, daha küçük bir cihazda daha küçük görünebilir.
  4. Ölçeklenebilir yerleşimler: Bu, web sayfasının ekran boyutuna göre farklı yerleşimler kullanmasını sağlar. Örneğin, bir masaüstü bilgisayar ekranında üç-dört sütunlu bir yerleşim kullanılırken, daha küçük bir cihazda tek sütunlu bir yerleşim kullanılabilir.

Responsive Web Tasarımı Önerileri

1. Ekran boyutlarını kategorilerde gruplayın

Çeşitli ekran boyutlarını birkaç ana kategoride gruplandırmak ve her grup için tasarım yapmak mümkündür. Fluid Grids adı verilen bir teknik, web tasarımını gerektiği kadar esnek hale getirmek için minimum cihaz genişliği, maksimum cihaz genişliği ve yönlendirme medya sorgularını kullanır.

2. İçeriği ve işlevsel öğeleri göster/gizle

Öğeleri daha küçük bir ekrana sığdırmak için ekran boyutuyla orantılı olarak küçültmek mümkündür. CSS sorgularını kullanarak (görünürlük: gizli), bazı içerikleri mobil cihazlarda gizleyebilirsiniz. Mobil deneyimin son derece odaklı olması gerektiğini unutmamak gerekir, bu nedenle kullanıcılarınız için maksimum değer sağlayan içeriğe öncelik vermeniz önerilir.

3. Görüntüleri ve videoyu optimize edin

Responsive web tasarımı, medya içeriğinin optimize edilmesini gerektirir. Bu nedenle aşağıdaki önerileri dikkate almanız önemlidir:

  • Büyük çözünürlüklü görsellerden kaçının: Görüntü varlığı büyük çözünürlükte (bir görüntü alanının boyutundan daha fazla) olduğunda tarayıcı görüntüyü görüntü alanına sığdırmak için yeniden boyutlandırmak zorunda kalır ve dosyanın boyutu nedeniyle yükleme işlemi daha fazla zaman alır. Bunun önüne geçmek için ise görüntülerinizi sıkıştırmanız gerekir.
  • Görüntüleri daha küçük ekranlar için optimize edin: Sadece görsellerin boyutunu değiştirmek yeterli değildir. Daha küçük ekranlarda, etkilerini korumak için bazı görselleri kırpabilirsiniz.
  • Raster grafiklerden ziyade SVG kullanmayı deneyin: SVG’ler çözünürlüklerini piksellere değil görüntü yollarına göre değiştirir, böylece her boyutta aynı kalırlar.

4. Tipografiye dikkat edin

Tipografi tasarımın temel taşıdır. İnsanlar içerik için web sitelerini ziyaret eder. Bu nedenle tüm ekranlarda ve cihaz çözünürlüklerinde iyi çalışan yazı tipini seçmek çok önemlidir.

5. Önce en küçük görünümle başlayın

Responsive web tasarımı üzerinde çalışmaya başladığınızda önce bir mobil düzen oluşturmak çok önemlidir. Tasarımda mobil öncelikli yaklaşım esastır çünkü içerik öncelikli bir deneyim oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

6. Net görsel hiyerarşi tasarlayın

Responsive tasarım üzerinde çalışırken görsel hiyerarşiler ön plandadır. İçeriğin türüne ve ziyaretçilere sunduğu değere bağlı olarak bazı içerikler daha önemlidir ve ilk önce görüntülenmelidir, diğerleri ise daha az değerlidir.

Responsive Web Tasarım Ölçüleri????

Responsive Tasarımının boyutları genel olarak;

✅Mobil Cihazlar0-767 px
✅Tabletler768-991 px
✅Laptoplar992-1199 px
✅Masaüstü Bilgisayarlar<1200 px

Dolayısıyla tasarımcı buna göre bir kodlama yapmak durumundadır. Bootstrap altyapısını kullanan tasarımcıların bunu dert etmesine gerek yoktur :).

Leave a Reply

Skip to content