Skip to main content
SEO

Kullanıcı Arama Niyeti Nedir?

By Ocak 19, 2023Mayıs 31st, 20245 Comments

Son güncellemelerde Google kullanıcıların memnuniyetine ne kadar önem verdiğini görüyoruz. Bu durum ilerleyen yıllarda da değişmeyecektir. İşte bu yüzden kullanıcı arama niyeti bizim için çok daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Peki kullanıcı arama niyeti tam olarak nedir?

Kullanıcı Arama Niyeti Nedir?

Kullanıcı arama niyeti, arama motorunda bir sorguyu aratan kişinin o sorguyu neden arattığını tanımlamaktadır. Kullanıcı satın alma veya bilgi alma gibi amaçlarla arama yapmış olabilir. Bu durumlarda arama yapan kişinin karşısına amacına uygun olan sayfaların çıkması ilk başta söylediğim gibi kullanıcı memnuniyeti açısından çok önemlidir.

Google’ın arama niyetine verdiği önemi anlamak için “dekoratif paneller” sorgusunu inceleyelim. Kullanıcı burada dekoratif paneller hakkında bir bilgi almak istiyor. Fakat, bunun ötesinde kullanıcı dekoratif panellerin görsellerini de görmek isteyecektir. Dolayısıyla, Google SERP’lerde yapmış olduğu güncelleme ile kullanıcıya ilk başta dekoratif panellerin görsellerini sunmaktadır.

dekoratif paneller arama niyeti

İşte tam da burada çıkaracağımız sonuç; dekoratif panel işi yapıyorsak Görsel SEO’ya önem vermemiz gerektiğidir.

Bir başka sorguyu da ele almak gerekirse; örnek olarak sizler için “mini stüdyo yapımı” sorgusunu aradım. Ve karşıma çıkan sonuçların başında videolar var. Bu sorgu için kişilerin karşısına sade bir blog yazısı ile çıkmaya çalıştığımızda yazının ne kadar uzun olduğu veya ne kadar kaliteli olduğunun bir önemi kalmıyor. Mini stüdyo yapımı için bir video çekip Youtube gibi kanallarda paylaşmanın daha faydalı olacağını görüyoruz.

mini studyo yapimi kullanici arama niyeti

Kullanıcı Arama Niyeti Türleri

Arama niyetini 4 ana başlıkta incelememiz mümkündür.

✔️ Gezinme amacı✔️ Ticari amaç
✔️ Bilgi alma amacı✔️ Satın alma amacı

Bunlara kısaca bakalım;

 1. Gezinme amacı : Kullanıcıların belirli bir sayfayı ziyaret etmek için yaptığı aramalardır. Örneğin, Semrush’a girmek için kullanıcının arama motorunda semrush araması yapması.
 2. Bilgi alma amacı : Kullanıcılar bir şey hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğinde yaptığı aramadır. Genellikle soru cümleleri ile sorgular gerçekleşir. Örneğin, “kullanıcı arama niyeti nedir”, “nasıl ev sahibi olunur” sorguları gibi.
 3. Ticari amaç : Kullanıcıların, bir ürünü satın alma kararı vermeden önce yaptığı aramalardır. Örneğin, “en iyi televizyon”, “en ucuz koltuk takımı” gibi sorgular,
 4. Satın alma amacı : Kullanıcıların, genellikle önceden almaya karar verilen bir ürün hakkında bilgi almak veya satın almak için yaptığı aramalardır. Örneğin, “bebek bezi satın al” gibi sorgular. Bu sorgular uzun kuyruklu anahtar kelimelerden oluşur.

İçeriği Arama Niyeti İçin Optimize Etme

“Burada anlatılanların bana ne faydası var?” diye düşünüyor olabilirsin :).

Açılış sayfanızın hedef kitlenizin arama amacına uygun olması gerekmektedir. Açılış sayfaları veya diğer bir değişle landing pageler farklı kullanıcı niyetlerine hizmet ediyor olabilir. İnsanlar “macbook pro satın al” araması gerçekleştirdiğinde karşılarına bir blog yazısı çıkarıyorsak bu kullanıcının arama amacına uymadığı için sitesinden hemen çıkmasına ve başka arama sonuçlarına yönelmesine sebep olacaktır.

Bir başka örnek vermem gerekirse; kullanıcı arama motoruna “kulaklık nasıl icat edildi” diye bir sorgu yazdı ve arattı. Arama yapan kişi karşısında bir kategori sayfası ile karşılaşmak istemez.

Kullanıcı karşısında kategori sayfası görmek isterse, kulaklık özelinde yapacağı aramaların birkaçı muhtemelen şu şekilde olacaktır;

 1. Bluetooth kulaklık,
 2. Sony kulaklık fiyatları,
 3. Kablosuz kulaklıklar…

“Bluetooth kulaklık” sorgusunu gerçekleştirelim bakalım Google karşımıza hangi sonuçları çıkarıyor 🙂

bluetooth kulaklik search intent

Gördüğünüz gibi arama sonuçlarında karşımıza ticari amaçlı sorgular çıktı. Ve bu sorguların her birisi kategori sayfasına yönlenmektedir.

Sonuç olarak, doğru kullanıcıya erişmek ve kaliteli formlara sahip olmak istiyorsan mutlaka kullanıcıların yaptığı aramaların amacına göre sitedeki içerikleri optimize etmelisin. Aksi takdirde, sitene günde binlerce kullanıcı gelse bile beklediğin geri dönüşü alman mümkün olmayacaktır.

5 Comments

 • Eren dedi ki:

  Anlatım için teşekkürler çok iyi olmuş

 • Ayşe Yılmaz dedi ki:

  Araştırma yaptığımız konunun sitesinin içeriği çok önemli onu nasıl arayabileceğimizi nasıl analiz edebileceğimizi gayet güzel bir şekilde anlatmışsınız teşekkürler

 • Emir Mutlu Top dedi ki:

  Hedef kitleyi nasıl bulacağımız tüm detaylarıyla aktarılmış kaleminize sağlık bilgilendirme için teşekkürler

 • Selim ber dedi ki:

  Kullanıcı Arama Niyeti ve Türleri ile ilgili güzel bir yazı olmuş bende faydalandım teşekkürler hocam

 • Filiz dedi ki:

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler hocam

Leave a Reply

Skip to content