Skip to main content
SEO

Google Search Console “Keşfedildi – Şu anda dizine eklenmiş değil”

By Ocak 27, 2023Mayıs 31st, 2024No Comments

Google Search Console’da “Keşfedildi – Şu anda dizine eklenmiş değil” yazısını görüyorsanız endişelenmenize gerek yok. Bu durumda Google ilgili sayfayı görmüş ve henüz sayfayı ziyaret edip taramamış veya dizine eklememiştir.

Peki bu durum neden kaynaklanıyor veya bu sorunu çözebilir miyiz?

“Keşfedildi – Şu anda dizine eklenmiş değil” Çözümü

Bunun için bir kaç çözüm önerim olacak.

Tarama Bütçesinin Kontrolü

Bilindiği üzere Google tarafından siteler için belirlenen bir tarama bütçesi bulunmaktadır. Sitenizde çok fazla URL varsa muhtemelen tarama bütçesi aşılmış olup Googlebot’u ilgili sayfayı ziyaret etmeden sitesinden çıkmış olabilir. Bu durumda gereksiz olduğunu düşündüğün yada başka bir değişle SEO kaygısı olmayan sayfaların indekslenmesini engellemek bir çözüm olabilir. Eğer WordPress kullanıyorsan herhangi bir SEO eklentisi ile ilgili sayfayı kolayca indekse kapatabilirsin.

Eğer küçük bir web sitesine sahipsen diğer çözümleri kontrol etmen daha faydalı olacaktır :).

İçerik Kontrolü

“Keşfedildi – Şu anda dizine eklenmedi” hatasını aldığın sayfanın içeriğini kontrol edebilirsin. Google bu sayfadaki içeriği yetersiz veya kalitesiz bulmuş olabilir. Kontrol edilmesi gereken durumlar şunlardır:

  1. İçerik özgün mü? – Yani internette bulunan bir sayfadan intihal yapıldıysa Google bu içeriği özgün olarak değerlendirmez.
  2. Translate araçları ile mi üretildi? – Yani Google ve Yandex tarafından sunulan çeviri araçları ile yabancı bir dilden kendi dilinize çevirip mi içeriği sunuyorsunuz?
  3. Yapay zeka ile mi üretildi? – Son günlerde ChatGPT gibi bir çok araçla öyle yada böyle karşılaşıyoruz. Bu araçlarla üretilen içerikleri genelde algoritma algılayıp kalitesiz içerik olarak değerlendirecektir.

Eğer içeriğin yeterli ve kaliteli olduğunu düşünüyorsan bu adımı da es geçebilirsin :).

Redirect Chain Kontrolü

Türkçesi yönlendirme zinciri olan bu durum yönlendirilen sayfanın açılamaması gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Daha detaylı anlatmak gerekirse A sayfasının kaldırıldığını ve Z sayfasına yönlendirme yapılmasının gerektiğini düşünelim. Bu durumda arada A’dan B’ye B’den D’ye gibi yönlendirmeler mevcut ise bu yönlendirme bir döngüye girmiş oluyor ve sayfa açılamıyor. Dolayısıyla Googlebot’u sayfaya ulaşamıyor ve indeksleyemiyor. Bu sorunun tespiti için Screaming Frog, Semrush ve Ahrefs gibi araçları kullanabilirsin.

Orphan Page Kontrolü

Orphan page Türkçe adıyla yetim sayfalar, site içerisindeki hiçbir sayfadan bağlantı almayan sayfalardır. Bu durumda olan sayfalara googlebotları ulaşamayacağı için tarayamayacaktır ve “Keşfedildi – Şu anda dizine eklenmiş değil” hatası ile karşılaşmamıza neden olacaktır.

ScreamingFrog, Ahrefs gibi araçlar yardımıyla sitenizdeki yetim sayfaları kontrol edebilirsiniz.

Orphan pages hakkında detaylı bilgi için Orphan Pages Nedir, Nasıl Tespit Edilir? yazımı okuyabilirsiniz.

Leave a Reply

Skip to content