Skip to main content
Google Office HoursSEO

Eylül 2023 Google SEO Ofis Saatleri

By Aralık 24, 2023Mayıs 31st, 2024No Comments

Google Search Central youtube kanalında yayınlanan Google Office Hours podcast’inde yayınlanan Eylül ayında bizlerden gelen soruların derlemesine bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Bir çoğumuzun hakim olduğu konulara değinilse de işinize yarayacak cevapların olduğuna eminim.

Google, web sitemin www sürümünü hatalı bir şekilde dizine mi ekliyor?

John: Wan soruyor: “Google, web sitemin www sürümünü hatalı bir şekilde dizine ekliyor. Doğru sayfanın HTTP olması ve alan adının www olmadan .my olması gerekiyor.”

Merhaba Wan. Sayfalarınıza göz attım. Sunucunuzun, www olmayan sürümden www sürümüne otomatik olarak yönlendirdiği ve link rel canonical öğesini uygun bir şekilde ayarladığı anlaşılıyor. Chrome kullanıyorsanız ilk bakışta başında www yokmuş gibi görünebilir, ancak tarayıcının üst kısmındaki URL’yi iki kez tıklarsanız genişleyerek www içeren tam URL’yi gösterir. Pratikte bu sorun yaratmaz. Bir sitenin hem www hem de www olmayan sürümü Google Arama açısından herhangi bir sorun teşkil etmez. Vay be, ne kadar çok www dedim!

Filtrelenen veriler neden Search Console’daki toplam veriden daha fazla?

Gary: Ornella soruyor: “Filtrelenen verilerin neden Search Console’daki toplam veriden daha fazla olduğunu anlamadım.”

Öncelikle, bu soruyu seviyorum ama başka bir nedenden dolayı. Kısaca yanıt vermek gerekirse Bloom filtreleri adlı bir özelliği yoğun şekilde kullanırız. Çok fazla veri işlememiz gerektiği için Bloom filtreleri hem zamandan hem de depolama alanından tasarruf etmemizi sağlayabilir. Uzun yanıt vermek gerekirse de yine çok fazla veri işlememiz gerektiği için Bloom filtrelerini yoğun bir şekilde kullanırız. Ancak, Bloom filtrelerinden de biraz bahsetmek istiyorum. Bir kümedeki çok sayıda öğeyi işlediğinizde (trilyonlarca olmasa da milyarlarca öğeden bahsediyorum) hızlı bir şekilde arama yapmak aşırı zorlaşır. Bloom filtreleri de bu noktada faydalıdır. Ana kümedeki olası öğelerin karmasını içeren farklı bir kümeye danışmanıza olanak tanır ve verileri oradan arayabilirsiniz. İlk olarak karmaları aradığınız için bu işlem oldukça hızlıdır, ancak karma oluşturma işlemi bazen kasıtlı olsun veya olmasın veri kaybına neden olur. Siz de aslında bu eksik verileri fark ediyorsunuz. İncelenecek daha az veri olması, ana kümede bir şeyin var olup olmadığına dair daha doğru tahminler yapılmasını sağlar. Bloom filtreleri, temel olarak veri kümesinde bir şeyin bulunup bulunmadığını tahmin ederek aramaları hızlandırır ancak doğruluktan ödün verir. Veri kümesi ne kadar küçükse tahminler o kadar doğru olur.

Google Sites web sitemdeki sayfalar neden düzgün bir şekilde dizine eklenmiyor?

John: Fransızca olarak gönderilen bir soru vardı ve bu soruyu şu şekilde çevirebiliriz: “Google Sites web sitemdeki sayfalar neden düzgün bir şekilde dizine eklenmiyor?”

Başka dillerde soru almak çok güzel. Bir durup düşünürsek Google Sites’ta oluşturulan web siteleri Google Arama’da dizine eklenebilir ve zaten eklenir. Ancak herkese açık sürüm, giriş yaptığınızda gördüğünüz URL’den farklı olabileceğinden Google Sites’ta kullanılan URL’leri izlemek biraz zordur. Açık sözlü olmak gerekirse teknik anlamda dizine eklenebilir ancak SEO açısından ideal değildir ve Search Console’da izleme açısından karmaşıklık yaratabilir. Birincil önceliğiniz SEO ise buna tamamen kendinizi adamadan önce diğer seçenekleri araştırıp olumlu ve olumsuz yönleri incelemek faydalı olabilir. Search Console’da performans izleme amacıyla Google Sites içeriğinde kendi alan adınızı da kullanabilirsiniz. Kendi alan adınızı kullanmak, taşıma işlemi gerçekleştirmeyi seçerseniz bu işlemi kolaylaştırır ve Search Console için tüm alan adının sahipliğini doğrulamanıza olanak tanır.

Sitemizde birçok düğme var. Bu düğmeler, tıklandığında diğer sayfaların bağlantılarını getiriyor. Google bu bağlantıları tarayabilir mi?

Gary: Sarabjit soruyor: “Web sitemizde birden fazla düğme var. Bu düğmeler, tıklandığında diğer sayfaların bağlantılarını getiriyor. Google bu bağlantıları tarayabilir mi?”

Googlebot genel anlamda düğmeleri tıklamaz.

Değerli bir içerik yazıyorsam “konuk yayını” (geri bağlantı almak için) Google’ın yönergelerine aykırı mı?

John: Brooke soruyor: “Şu anda çoğu web sitesi yalnızca “konuk yayını” (geri bağlantı almak için) satın alma seçeneği sunuyor. Değerli bir içerik yazıyorsam bu durum Google’ın yönergelerine aykırı mı?”

Merhaba Brooke, soru gönderdiğiniz için teşekkür ederiz. Zaten doğru yoldasınız gibi duruyor. Evet, bağlantı almak için konuk yayınlarını kullanmak spam politikalarımıza aykırıdır. Özellikle de bu bağlantıların nitelenmesinin, arama sonuçlarını etkilemeyeceklerini gösterecek şekilde yapılması önem taşır. Bu işlemi, bağlantılarda rel=nofollow veya rel=sponsored özelliklerini kullanarak yapabilirsiniz. Sitenizi tanıtmak için reklam kullanabilirsiniz ancak bağlantıları belirtilen şekilde engellemeniz gerekir.

Bir e-ticaret kategori sayfasındaki içerik, genel sıralamayı iyileştirmek için değerli midir?

Gary: Brooke soruyor: “Bir e-ticaret kategori sayfasındaki içerik, genel sıralamayı iyileştirmek için değerli midir?”

Sonuçta size ait oldukları için sayfalarınıza istediğiniz içeriği ekleyebilirsiniz. Ancak otomatik olarak oluşturulan, düşük kaliteli ve yinelenen metinleri tüm kategori sayfalarınızda tekrar tekrar kullanmayın. Bunlar, sıradan bir insan için bile saçma görünür. Sayfalarınızda içeriğe ihtiyacınız varsa kullanıcıların gerçekten faydalı bulacağı içerikler ekleyin. Arama açısından gerekli olabileceği ya da bu şekilde olduğunu düşündüğünüz için içerik eklemeyin. E-ticaret önerilerimize de göz atabilirsiniz.

Yanlış semantik etiketler Google’ın, web sitesi içeriğini daha iyi anlamamasına neden olur mu?

John: “Yanlış semantik etiketler Google’ın, web sitesi içeriğini daha iyi anlamamasına ve dolayısıyla bu içeriği bir dala daha iyi atamayamamasına neden olur mu? Özellikle <hr> etiketleri, konu değişikliğini işaret ediyor ancak bunları yalnızca tasarım amaçlı kullanabiliyorum.”

Bu ilginç bir soru. Genel olarak semantik HTML’nin doğru kullanılması, arama motorlarının bir sayfanın içeriğini ve bağlamını daha iyi anlamasına yardımcı olabilir. Örneğin, bir sayfadaki başlıkları işaretlemeniz, içeriğinizin bu başlığa uyduğunu düşündüğünüzü açıkça gösterir. Bu, en üst sıralara ulaşmak için gizli bir yol değildir. Ancak metinde ne demek istediğinizi anlama konusunda sorun yaşıyorsak başlık biçiminde net bir özet sağlamak işe yarayabilir. Bu, sayfayı başka türlü ne kadar iyi anladığımıza bağlı olan incelikli bir konudur. Dolayısıyla bunu, her şeyi ele aldığınızdan emin olmak için iyi bir uygulama olarak görüyorum. Bunu tersine çevirmek, yani semantik olarak doğru bir HTML’den semantik olarak hatalı HTML’ye geçmek de incelikli bir konudur. Arama motorları yine de sayfanızı anlayabiliyor mu? Öyleyse muhtemelen sayfanızı anlama şekillerinde bir fark görmeyebilirsiniz. Anlam aniden bulanık hale mi geldi? O zaman belki biraz daha semantik yapı kullanarak daha az bulanık hale getirebilirsiniz. Bahsettiğiniz <hr> etiketi örneğinde ise bunların yanlış kullanılması nedeniyle bir sayfanın anlaşılmasında fark olacağı bir durum olduğunu düşünmüyorum. Bir şeyi yanlış kullanmanın sayısız yolu olsa da bir web tasarımcısının <hr> etiketleriyle yanlışlıkla karşılaşabileceği yollar gayet güvenli görünüyor. Çok uzattım ama sanırım “duruma göre değişir” diyebiliriz. Rica ederim.

Google Search Console’daki 404 sayfalarıyla ilgili raporda JSON veya JavaScript’ten olduğu anlaşılan birçok URL var. Bunları yoksaymalı mıyız?

Gary: Reza soruyor: “Google Search Console’daki 404 sayfalarıyla ilgili rapor, bazı JSON veya JavaScript kodlarından yanlışlıkla alınmış görünen URL’lerle dolu. Bunları yoksaymalı mıyız?”

Bunları yoksayabilir veya bir noindex HTTP üstbilgisi ekleyebilirsiniz.

Site haritası dizin dosyaları, başka alanlardaki site haritası dosyalarının bağlantısını içerebilir mi?

John: Dhruv soruyor: “Site haritası dizin dosyası, başka alanlardaki site haritası dosyalarının bağlantısını içerebilir mi?”

Merhaba Dhruv, ilginç bir soru. Google’ın buna vereceği yanıt “belki” olacağı için böyle bir kurulum kullanmanızı önermem. Aynı alanda olmayan URL’ler için site haritalarını iki durumda gönderebilirsiniz. Ya site haritasını robots.txt aracılığıyla gönderirsiniz ya da Search Console’daki tüm alanların sahipliğini doğrularsınız. Özellikle Search Console sahipliği incelikli bir konu olabildiği ve web sitesini analiz ettiğinizde hemen görünmeyebildiği için bu bağlantıyı kolayca unutabilirsiniz. Site haritası dosyaları üzerinde çalışıyorsanız ve bu şekilde bir kurulum kullanmak istediğinize karar verirseniz site haritası dosyasına bir XML yorumu eklemenizi tavsiye ederim. Böylece, bu şartları hatırlayabilirsiniz ve gelecekte bunları yanlışlıkla çiğnemezsiniz. Search Console, Google’a özel olduğundan diğer arama motorlarındaki bu konuyla ilgili şartları da kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Google’ın, web siteleri için kendi meta tanımlarını seçme olasılığı nasıl azaltır?

Gary: Sam Bowers soruyor: “Google’ın, web siteleri için kendi meta tanımlarını seçme olasılığı nasıl azaltır?”

Güzel soru. Sayfada çok fazla içerik olmadığında veya meta tanım, sayfadaki asıl içerikten ziyade kullanıcının sorgusuyla daha alakalı olduğunda algoritmalarımız, her zaman olmasa da genellikle sizin meta tanımınızı kullanır. Tanımlar ve snippet’ler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Arama motoru bot’larına, bir sayfadaki belirli bölümleri taramamasını söylemenin bir yolu var mı?

John: “Arama motoru bot’larına, bir sayfadaki belirli bölümleri taramamasını söylemenin bir yolu var mı (aksi takdirde sayfanın taranmasına ve dizine eklenmesine izin veriliyor)?” Bir de “mega menülerde” çok fazla kopya olduğundan ve bunları engellemek istediklerinden bahsedilmiş.

Evet, bir sayfanın belirli bölümlerinin dizine eklenmesini önlemek için yapabileceğiniz işlemler vardır, ancak özellikle üstbilgi, menü, kenar çubuğu, altbilgi gibi yaygın kullanılan sayfa öğeleri söz konusu olduğunda bunların dizine eklenmesini engellemeniz gerekmez. Arama motorları web’i olduğu gibi ele alır ve bazen dev mega menüler veya altbilgiler olabilir. Bu da herhangi bir sorun teşkil etmez. Bir sayfadaki diğer içerikler için robots.txt tarafından izin verilmeyen kaynağa sahip bir iFrame kullanabilir veya içeriği, robots.txt tarafından benzer şekilde engellenen JavaScript ile alabilirsiniz. Bir şeyin yalnızca snippet’te gösterilmesini önlemek istiyorsanız data-nosnippet özelliğini kullanmak iyi bir seçenektir. Ancak, sadece bir menüyü gizlemek için bu kadar karmaşıklık yaratmaya gerek olmadığını tekrar belirtelim. Gereksiz karmaşıklık, bir şeylerin beklenmedik şekilde ters gitmesi riskini de ortaya çıkarır. Bu nedenle, bunu gerçekten gerekli olan durumlarda yapmanız daha iyi olur.

Web sayfalarında sonsuz kaydırma kullanılmasını öneriyor musunuz? Bunun organik trafik veya Googlebot üzerinde herhangi bir etkisi var mı?

Gary: Jeethu soruyor: “Web sayfalarında sonsuz kaydırma kullanılmasını öneriyor musunuz? Bu özelliği eklememin organik trafik veya Googlebot üzerinde herhangi bir etkisi var mı?”

Bu durum, sonsuz kaydırmayı nasıl uyguladığınıza bağlıdır. Her içerik veya sanal sayfa, benzersiz bir URL aracılığıyla erişilebilir ve bulunabilir durumdaysa genellikle sonsuz kaydırma kullanmak sorun yaratmaz.

Mobil web sürümünde gösterilen ancak masaüstü sürümünde gizlenen bağlantılarım var. Google bunların değerini düşürür mü?

John: Ryan soruyor: “Bir ana sayfada mobil web’de gösterilen ancak masaüstünde bir JavaScript açma/kapatma düğmesinin arkasına gizlenmiş ve tıklanmadığı sürece HTML’ye dahil edilmeyen bağlantılar varsa Google bunların değerini düşürür mü?”

Merhaba Ryan. Mobil öncelikli dizine ekleme yönteminde, dizine ekleme ve bağlantıları keşfetme konusunda temel olarak bir sayfanın mobil sürümünü kullanırız. Mobil sürümde tüm içerikler yer alıyorsa başka bir şey yapmanız gerekmez. Masaüstü sürümünde daha az içeriğiniz olmasını şaşırtıcı buldum ama bunun kendinizce sebepleri vardır diye düşünüyorum.

Google, Google Drive’a kaydedilen ve bir web sitesinde barındırılmayan PDF dosyalarını dizine ekler mi?

Gary: Anonim soru: “Google, Google Drive’a kaydedilen ve bir web sitesinde barındırılmayan PDF dosyalarını dizine ekler mi? Ekliyorsa bu işlem ne kadar sürer?”

Sorunuzun cevabı evet. Google, Google Drive’da barındırılan herkese açık PDF dosyalarını dizine ekleyebilir. Bu dosyaları, sitedeki başka bir URL olarak düşünebiliriz. Her URL’de olduğu gibi, bu PDF’lerin dizine eklenme süresi birkaç saniyeden başlayıp hiç dizine eklenmemeye kadar uzanabilir.

Google, Scrolljacking uygulanan içerikleri nasıl tarar ve bu kullanıcı deneyimi yaklaşımı, sıralamaları etkiler mi?

John: Matt, gönderdiği soruda şunu sormuş: “‘Scrolljacking’ tekniği web’de giderek popüler hale geliyor. Bu genelde kötü bir kullanıcı deneyimi olarak görülüyor. Google bu içerikleri nasıl tarar ve bu kullanıcı deneyimi yaklaşımı, sıralamaları etkiler mi?” Ayrıca, Scrolljacking ilgili bir makalenin bağlantısını da eklemiş ve ben de bunu transkripte ekleyeceğim.

Merhaba Matt, bu ilginç bir soru. Buna “Scrolljacking” dendiğini bilmiyordum. Bağlantı için de teşekkürler. Bu kurulumu kötüye kullanım olarak ele alacağımızı düşünmüyorum. Dolayısıyla, bunun doğrudan bir etkisi olmayacaktır. Ancak, teknik anlamda ikinci derece etkiler görebilirsiniz. Örneğin Google, sayfaları oluştururken teorik açıdan çok büyük bir mobil cihaza yükler. Kaydırma etkinliklerinde yapılan hileler nedeniyle sayfada içerik görünmüyorsa sistemlerimiz içeriğin düzgün şekilde görünmediğini varsayabilir. Kısacası bunu kaliteden ziyade muhtemel bir oluşturma sorunu olarak görmeniz gerektiğini söyleyebilirim.

URL, Google Search Console’da robots.txt tarafından engellenmesine rağmen neden dizine eklendi?

Gary: Deniz Can Aral soruyor: “URL, Google Search Console’da robots.txt tarafından engellenmesine rağmen neden dizine eklendi?”

Bu nispeten sıkça aldığımız bir soru. Google, URL’nin taranması robots.txt dosyası aracılığıyla engellenmiş olsa bile URL’yi dizine ekleyebilir. Ancak içeriğini değil, yalnızca URL’yi dizine ekler. Bununla birlikte, bu durum yalnızca engellenen URL’nin internette çok aranması durumunda gerçekleştiği için dizinimizde bu tür URL’lerin sayısı azdır. Bu sizin için sorun teşkil ediyorsa URL’nin taranmasına izin verin ve HTTP üstbilgilerinde noindex kuralı ya da <meta> etiket kullanın.

İstemediğimiz halde yapay zeka tarafından üretilmiş içerikler yayınladık. Bunu nasıl düzeltirim veya web sitemden kaldırırım?

John: Sonia soruyor: “Birkaç tane içerik yazarı işe almıştık ancak bize yapay zeka tarafından üretilmiş içerikler göndermişler. Bunu nasıl düzeltirim? Yapay zeka tarafından üretilmiş içerikleri silmem yeterli mi? Yoksa bunları yeni içeriklerle mi değiştirmeliyim? Her şeyi çöpe atıp yeni URL’ye sahip yeni bir web sitesi mi oluşturayım? Lütfen bu konuda bilgi verin.

Ne diyeceğimi bilmiyorum Sonia. Dış kaynak olarak çalıştığınız yazarların içeriklerini hiç incelemeden körü körüne yayınlamışsınız gibi duruyor. Bu, yapay zeka tarafından üretilmiş içerik olmasa bile kötü bir fikir. Nedeni ve kaynağı ne olursa olsun web sitenizde düşük kaliteli içerik yayınladıysanız ve artık bu içerikle ilişkili olmak istemiyorsanız içeriği kaldırabilir veya düzeltebilirsiniz. Bu durumda büyük resme bakmanızı öneririm. Web’de buna benzer içerikler az mı ve siteniz genel anlamda kullanıcılar için önemli bir değer katabilir mi? Yoksa sadece web’in diğer kısımlarında zaten mevcut olan içeriklerin yeniden karması mı oluşturulmuş? Şu şekilde de düşünebilirsiniz: İçeriğiniz temelde başkalarının sahip olduğu içeriklerle aynıysa arama motorları, arama sonuçlarının üst sıralarında göstermek şöyle dursun, içeriğinizi neden dizine eklesin? Elbette mükemmel bir web sitesi oluşturmak sadece iyi makalelerden ibaret değildir. Herkesin hedeflerinize göre hareket etmesini sağlayan net bir stratejiye ve süreçlere de ihtiyacınız vardır.

Dizine eklenen URL’lerde gün geçtikçe ani bir artış gördük. Bunun sebepleri nedir?

Gary: Lorenzo soruyor: “Dizine eklenmiş URL’lerin sayısında gün geçtikçe ani bir artış gördük. Bunun sebepleri nedir?”

Belki daha fazla sabit diskimiz olmuştur, belki biraz yer açmışızdır, belki de bu yeni URL’leri yakın zamanda keşfetmişizdir. Bunun sebebini söylemek zor. Yine de sebebi ne olursa olsun bu iyi bir şey. En iyisi bunu kutlamak.

Google, tek bir site simgesi dosyasında birden fazla dosya boyutu kullanabilir mi?

John: Dave soruyor: “Google, tek bir site simgesi dosyasında birden fazla dosya boyutu kullanabilir mi? Boyut özelliğiyle işaretlenmiş birden fazla simgeyi anlayabilir ve uygun olanı seçebilir mi?”

Merhaba Dave. .ico dosya biçimi teknik olarak dosyaları birden fazla çözünürlükte sağlamanıza olanak tanır. Ancak, çeşitli amaçlarla kullanılan boyutların sayısındaki artış nedeniyle, boyutları ve dosyaları ayrı ayrı belirtmenin genellikle daha iyi olduğunu düşünüyorum. Google, HTML’de birden çok site simgesi boyutunu desteklediği için sağlamak istediğiniz belirli boyutlar varsa bunları kullanabilirsiniz.

Google, arkada farklı bir içerik yönetim sistemi olduğunda bir web sitesinin bazı bölümlerini farklı şekilde mi değerlendiriyor?

Gary: Vivienne soruyor: “Google, arkada farklı bir içerik yönetim sistemi olduğunda bir web sitesinin bazı bölümlerini farklı şekilde mi değerlendiriyor?”

Hayır.

Google Arama’da web sitemizin ana sayfası olarak bir PDF indirme işlemi gösteriliyor. Arama sonucu değiştirilebilir mi?

John: Anna soruyor: “Ana sayfa olarak PDF indirme işlemi gösterildiği için vakfımızın web sitesine ait Google arama sonucunun yeniden taranması gerekiyor. Web sitemiz, Hollanda’da faaliyet gösteren bir insan hakları vakfı. Arama sonucu değiştirilebilir mi?

Merhaba Anna, web sitenize göz attıktan sonra ana sayfanız yerine diğer sayfaların gösterilmesinin, ana sayfada noindex robots <meta> etiketi bulunmasından kaynaklandığı anlaşılıyor. Bu <meta> etiket, söz konusu sayfanın dizine eklenmesini engeller. Etiketi kaldırdıktan sonra her şey hızlı bir şekilde normale dönecektir.

Google Arama’da web sitemi aradığımda ilk sonuç olarak karşılama sayfam değil, bir ürün sayfası gösteriliyor. Neden?

John: Julien soruyor: “Google Arama’da web sitemi aradığımda ilk sonuç olarak karşılama sayfam değil, bir ürün sayfası gösteriliyor. Peki, bunun sebebi nedir? Ürün sayfası SEO için hazırlanmadı bile ancak karşılama sayfam SEO için hazırlandı.”

Merhaba Julien. Google, belirli sorgularda kullanıcılar açısından en alakalı olabilecek sayfaları belirlemek için bir dizi faktörü kullanır. Bilgiyi getirme sürecindeki kavramlardan biri, algılanan kullanıcı amacına dayalıdır. Kısacası, bu aramayı yaptıklarında ne yapmaya çalışıyorlardı? Bir ürün veya şirket hakkında daha fazla bilgi mi arıyorlar? Yoksa şu anda bu ürünü satın almak mı istiyorlar? Bu durum, aynı sorgu için de zaman içinde değişebilir. Kısacası bu, bir sayfa SEO için hazırlanmamış olsa bile, sistemler o sırada alakalı olduğunu düşünüyorsa sayfanın aramada görünebileceği anlamına gelir. Pratik anlamdaki önerim, kullanıcıların sitenize gelebileceği farklı şekilleri anlamanız ve ihtiyaçlarını uygun şekilde karşılamaya çalışmanızdır. Böylece, kullanıcılarınız nereye giderse gitsin iyi bir deneyim yaşayabilir.

INP sorunlarını iyileştirmeyle ilgili bir Search Console uyarısı aldım. Bu nasıl hesaplanır ve uyarıyı düzeltmenin en kolay yolu nedir?

John: Alejandro bir soru göndermiş: “Merhaba John ve Google ekibi, bugün INP sorunlarının iyileştirilmesiyle ilgili bir Search Console uyarısı aldım. Bu veriler nasıl hesaplanır ve uyarıyı düzeltmenin en kolay yolu nedir?”

Konuyla ilgili kapsamlı bir yanıtım yok ancak web.dev sitesinde Interaction to Next Paint (kısaca INP) ile ilgili birçok doküman bulabilirsiniz. Sitenizin puanını yükseltmek istiyorsanız bu dokümanlara göz atmanızı öneririm. INP’nin henüz Core Web Vitals’ın bir parçası olmadığını ve Core Web Vitals’ın sayfa deneyimimizde ve faydalı içerik sistemlerimizde rol oynayan pek çok unsurdan yalnızca biri olduğunu unutmayın. INP’nin iyileştirilmesi kullanıcı deneyimine kesinlikle yardımcı olsa da arama sıralamasında gözle görülür bir değişiklik olmasını beklemeyin.

Japonca anahtar kelime saldırısından dolayı Google Search Console’daki 30 bin URL’yi nasıl kaldırırım?

John: Heather soruyor: “Japonca anahtar kelime saldırısından dolayı GSC’deki 30 bin URL nasıl kaldırılır?”

Merhaba Heather, saldırıya uğradığınızı duyduğuma üzüldüm. Bu sırada sorunu çözmüş olduğunuzu umuyorum, ancak web.dev’de bu tür bir saldırıyla ilgili içerikler bulabilirsiniz. Bunların bağlantısını transkripte ekleyeceğim. Bu saldırının, saldırıya uğrayan içeriği Google’dan gizleme niyeti taşıdığını unutmayın. Bu nedenle, içeriğin tamamen kaldırıldığından emin olmak için biraz yardıma ihtiyacınız olabilir. Arama sonuçlarına gelirsek de sayfa sayısını göz önünde bulundurduğumuzda daha görünür olan sayfalara odaklanmanızı ve bu sayfaları kaldırarak veya yeniden dizine ekleyerek sorunu manuel olarak çözmenizi öneririm. Kalan sayfaların kendi kendine kaldırılmasını bekleyebilirsiniz. Açık bir şekilde saldırıya uğramış içeriği arıyorsanız uzun bir süre boyunca bu içerikleri göreceksiniz, ancak amacınız kullanıcılar sitenizi aradığında bu arama sonuçlarını iyi hale getirmek olmalıdır.

Search Console’da dizine eklenmek üzere gönderilen sayfalarım neden dizinden kaldırılıyor? Bu işlemi birden fazla kez yaptım.

John: Grace soruyor: “Search Console’a dizine eklenmek üzere gönderilen sayfalar neden dizinden kaldırılıyor? Bu işlemi birden fazla kez yaptım.

Merhaba Grace. Söz konusu sayfaları görmeden bir şey söyleyemem ancak bence bu, sistemlerimizin sitenizin ve içeriğinin değeri konusunda ikna olmadığının göstergesidir. Neredeyse hiçbir zaman bir web sitesindeki sayfaların tamamını dizine eklemeyiz. Bu nedenle, bu durumun yaşanması bir yere kadar normaldir. Dizine ekleme için bir kez baskı yapabilirsiniz, ancak sistemlerimiz zaman içinde içeriği ve web sitesini yeniden değerlendirir ve bu sayfaları tekrar kaldırabilir. Yapabileceğiniz en iyi işlem, bu sayfalarla ilgili baskı yapmak yerine sistemlerimizin web sitenizin genel kalitesi, web’e kattığı benzersiz değer ve kullanıcıların gerçekte aradıklarıyla uyumlu olduğu konusunda ikna olmasını sağlamaktır. Sonrasında zaten işleme devam edip sayfaları kendimiz dizine ekleriz.

Leave a Reply

Skip to content