Skip to main content
SEO

En İyi Anahtar Kelime Bulma Araçları

By Kasım 30, 2021Mayıs 31st, 2024No Comments

Anahtar kelime araştırması yapmak, SEO çalışmalarının en önemli adımlarından biridir. Doğru anahtar kelimeleri seçmek, web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar. Bu nedenle, anahtar kelime araştırması yaparken ücretli – ücretsiz bir çok araçtan destek almanız gerekmektedir.

Ücretsiz Anahtar Kelime Bulma Araçları

Anahtar kelime araştırması yapmak için ücretsiz uygulama ve internet araçları kullanılabilir. En sık kullanılan ücretsiz anahtar kelime bulma araçları şu şekildedir:

 1. Google Anahtar Kelime Planlayıcı
 2. Google Trends
 3. KeySearch
 4. SEOMonitor
 5. KWFinder

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

anahtar kelime planlayici

Anahtar kelime planlayıcı, Google tarafından ücretsiz verilen bir hizmet olmakla beraber Google Ads hesabını aktif kullanmıyorsanız size net bir sonuç vermeyen bir araçtır. Anahtar kelime fikirleri, arama hacimleri, rekabet düzeyleri ve diğer SEO metrikleri hakkında bilgi sağlar.

Aktif bir Google Ads kullanıcısı olmadığım için ortalama aylık arama sayıları 1000-10000 veya 100-1000 gibi sonuçlarla çıktı.

Google Trends

Google Trends, belirli anahtar kelimelerin, konuların veya kelime öbeklerinin Google üzerinde ne sıklıkta arandığını gösteren, çevrimiçi bir araçtır . Google Trendler, Google’da yapılan aramaların bir bölümünü analiz ederek çalışır . Google Trends; SEO çalışmaları gibi birçok sebeple kullanılabilir.

google trends kesfet

Google Trends’i kullanmak oldukça kolaydır. Kullanıcılar, arama kutusuna ilgilendikleri bir kelime veya kelime öbeğini girebilir ve ardından trend verilerini araştırabilirler. Ayrıca, belirli bir süre, coğrafi bölge veya kategoriye göre trendleri filtreleyebilir ve trendleri karşılaştırabilirsiniz . Google Trendler’de aynı anda en fazla beş kelime veya konuyu sorgulamak mümkündür . İlgili sonuçlar, Google’ın “Arama Hacmi Dizini” grafiğinde görüntülenir. Grafikte yer alan veriler, Excel’ de ve diğer elektronik tablo uygulamalarında da açılabilen bir .csv dosyasına aktarılabilir. Ayrıca dilediğiniz bir zaman aralığı seçerek, ilgili dönemde kullanıcılar tarafından en çok aranan ve en güncel konulara ulaşabilirsiniz .

Google Trends, Google arama motoru üzerinde gerçekleştirilmiş sorgular hakkında bilgi verir. Bu sayede özellikle e-ticaret siteleri, ürün ve reklam yönetimlerini daha etkili stratejiler ile geliştirebilir. Bölgesel olarak yapılan arama yöntemleri ile de kullanıcılarına daha güncel ve tercih edilir hizmetler sunabilir. Yıllık olarak elde edilen arama trendleri akabinde ise pazar araştırmaları daha geniş kapsamlı sürdürebilir. Google Trends sayesinde, online ortamda aranan ve merak edilen trendlere ulaşmanız son derece kolaydır. Ayrıca dilediğiniz zaman aralığında ve bölgede, popüler bir konunun veya anahtar kelimenin aranma raporuna erişme imkânınız bulunur. Böylelikle gündemi ve trendleri takip etmek de oldukça kolay bir hal alır .

KeySearch

Keysearch, anahtar kelime araştırması yapmak isteyen blog yazarları ve işletmeler için SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) çözümleri üreten bir firmadır. Keysearch, anahtar kelime araştırması dışında ilgili sitenin niş (niche) ve Semantik LSI kelime bulucu gibi ücretsiz SEO araçları da sunar. Aranma hacimleri ve kelime zorlukları hakkında diğer araçlara nazaran daha doğru ve yakın sonuçlar verir. Ayrıca bu araç sayesinde, rakiplerinizi araştırabilir, yerel SEO’ya odaklanabilir ve tarihsel arama trendlerini keşfedebilirsiniz.

SEOMonitor

SEOMonitor, SEO ajanslarının kampanyalarını sunmasına ve teslim etmesine yardımcı olan bir araçtır. Günlük sıralamaları takip etmenize, SEO’yu güvenilir bir şekilde tahmin etmenize, anahtar kelime odaklı içerik denetimleri yapmanıza ve verilerinize özgürce ve güvenli bir şekilde erişmenize olanak tanır.

KWFinder

KWFinder, düşük SEO zorluğuna sahip uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olan bir anahtar kelime araştırma aracıdır. Ayrıca, rakiplerinizi araştırabilir, yerel SEO’ya odaklanabilir ve tarihsel arama trendlerini keşfedebilirsiniz.

KeySearch, SEOMonitor ve KWfinder araçlarının ücretli ve ücretsiz sürümleri mevcuttur. KeySearch’in fiyatı aylık 17$ ile 34$ arasında değişmektedir. SEOMonitor’un fiyatı aylık 99$ ile 499$ arasında değişmektedir. KWFinder’ın fiyatı aylık 29.90$ ile 79.90$ arasında değişmektedir.

Ücretli Anahtar Kelime Bulma Araçları

Ücretli anahtar kelime bulma araçları ise şu şekilde sıralanabilir:

 1. Ahrefs Keywords Explorer
 2. SEMrush
 3. Moz Keyword Explorer
 4. Keyword Tool
 5. Ubersuggest
 6. Keyword Surfer
 7. AnswerThePublic

Ahrefs Keywords Explorer

Ahrefs, SEO çalışmalarında sıkça kullanılan bir araçtır. Anahtar kelime araştırması yaparken de oldukça işe yarar. Ahrefs Anahtar Kelime Keşfetme Aracı, binlerce anahtar kelime fikrini saniyeler içinde bulmanıza yardımcı olur. Google, Bing, YouTube, Amazon gibi platformlarda anahtar kelime araştırması yapabilirsiniz. Ayrıca, her anahtar kelime için yerel ve küresel aylık arama hacmi tahminleri ve diğer gelişmiş SEO metrikleriyle eksiksiz olarak gelir. Ücretli bir araçtır ve fiyatlandırması aylık 99$ ile 999$ arasında değişmektedir.

SEMrush

SEMrush, rakip sitelerin hangi anahtar kelimelerden ziyaretçi çektiğini sizin yerinize bulur. Ayrıca, anahtar kelimeleri sıralar ve tıklanan kelimeler üzerine daha fazla detay verir. Ücretli bir araçtır ve fiyatlandırması aylık 119.95$ ile 449.95$ arasında değişmektedir .

Moz Keyword Explorer

Moz Anahtar Kelime Keşfetme Aracı, anahtar kelime araştırması yaparken size yardımcı olur. Tek tıklama ile anahtar kelimeleri sıralar ve tıklanan kelimeler üzerine daha fazla detay verir. Ücretli bir araçtır ve fiyatlandırması aylık 99$ ile 599$ arasında değişmektedir.

Keyword Tool

Bu araç, Google, YouTube, Bing, Amazon, eBay, Instagram, Twitter, Play Store, App Store, Google News ve Google Shopping gibi platformlarda anahtar kelime araştırması yapmanıza olanak tanır. Ücretsiz bir sürümü de mevcuttur, ancak daha kapsamlı veriler için ücretli sürümleri tercih edebilirsiniz.

Ubersuggest

Ubersuggest, anahtar kelime araştırması yaparken size yardımcı olur. Ayrıca, anahtar kelimeleri sıralar ve tıklanan kelimeler üzerine daha fazla detay verir. Ücretsiz bir sürümü de mevcuttur, ancak daha kapsamlı veriler için ücretli sürümleri tercih edebilirsiniz.

Keyword Surfer

Keyword Surfer, Google arama sonuçları sayfasında anahtar kelime araştırması yapmanıza olanak tanır. Anahtar kelime fikirleri, arama hacimleri, rekabet düzeyleri ve diğer SEO metrikleri hakkında bilgi sağlar. Ücretsiz bir sürümü de mevcuttur, ancak daha kapsamlı veriler için ücretli sürümleri tercih edebilirsiniz.

AnswerThePublic

Bu araç, anahtar kelimeleri, soruları, önerileri ve alakalı kelimeleri görsel olarak sunar. Ücretsiz bir sürümü de mevcuttur, ancak daha kapsamlı veriler için ücretli sürümleri tercih edebilirsiniz.

Leave a Reply

Skip to content