Skip to main content
SEO

Doğal Backlink Alma Yöntemleri Nelerdir?

By Mayıs 4, 2022Mayıs 31st, 2024No Comments

Google, arama sonuçlarında önünüze çıkardığı siteleri belirli algoritmalara göre sıralamaktadır. Bu faktörlerin en önemlilerinden birisi de backlinklerdir. Her ne kadar Google’ın algoritması karmaşık ve sürekli olarak değişse de backlinkler, sitenizin görünürlüğü açısından hâlâ çok önemlidir.

Ancak her siteden alacağınız backlinkler siteniz için faydalı olmayacağını gibi sıralama kaybetmenize dahi sebep olabilir. Alacağınız backlinklerin doğal olması çok önemlidir.

İşte bu yazımızda da sizlere doğal backlink alma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle aklınızdaki ilk soru işaretine cevap verelim.

Backlink Nedir?

Doğal backlink alma yöntemlerine geçmeden önce backlink (geri bağlantı) nedir sorusuna cevap vereyim. Backlink en basit tanımıyla bir siteden başka bir siteye verilen dış bağlantılardır. Ama az önce de söylediğimiz gibi Google’ın algoritması sürekli değişiyor. Yani öyle her önünüze gelen siteden alacağınız backlinklerin size faydası olmaz zararı olur. Bu nedenle backlink alırken dikkat edeceğiniz en temel konulardan biri backlink aldığınız sitenin hedef kitlesinin sizinkiyle eşdeğer bir kitle olmasıdır. Yani ayakkabı siteniz için bir kitap sitesinden backlink almak siteniz için faydalı olmaz. Bu olay kullanıcıların sitenize girdikten hemen sonra çıkmasına sebep olur. Yani aradığı içerikle alakalı olmadığını düşündüğü için içerikten memnun kalmaz. Bu siteniz için Google nezdinde büyük bir hatadır ve fazlasıyla zararlıdır.

Ayrıca diğer bir önemli unsurda aldığınız linklerin kalıcı olmasıdır. Kısa sürede kaldırılan bir backlink sitenize büyük ölçüde zarar verir. “Eh peki bu linkleri doğal yapan ne?” Diye sorabilirsiniz. Olay şu; hiçbir şekilde paket halinde backlink almamak. Yani ne Google’ı ne de kullanıcıları kandırmaya çalışmayın. İçeriğinizle ilgili sitelere backlink verin ve sitenize gelen kullanıcıların içeriğinizi beğendiğinden ve alakalı bulduğundan emin olun.

Paket olarak alacağınız geri bağlantıları Google’ın yapay zekâsı tespit ederse oyun sizin için biter. Çünkü Google, bu tip durumlarda sitelere acımıyor ve cezalandırıyor. Siteniz bir daha arama sonuçlarında gözükmemesi bu cezaların en geneli. Eğer şanslıysanız sadece bu backlinkleri yok sayarak sizi cezalandırabilir ki bu da paket hâlinde satın almış olduğunuz backlinklerin parasının çöpe gitmesi demek. Her şekilde zararlı çıkan siz olursunuz, bizden söylemesi.

Şimdi geçelim doğal backlink alma yöntemlerine.

dogal backlink

Doğal Backlink Alma Yöntemleri

Şimdi sizlere sitenizde uygulayabileceğiniz doğal backlink alma yöntemlerinden birkaçını sıralayalım. Bu yöntemleri harfi harfine ve emek sarf ederek uyguladığınız takdirde sitenize çok sayıda doğal backlink getirecektir.

1. Misafir Yazarlık Yapın

Önereceğimiz doğal backlink alma yöntemlerinden ilki misafir yazarlık yapmaktır. Direkt olarak kullanıcıların içerik üreterek yazılarını yayımladığı blog siteleri olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu siteler sizler için altın değerinde. Hâlihazırda sitenizde yayımlamış olduğunuz bir içerikle alakalı yeni bir içerik oluşturun ve bu bahsetmiş olduğumuz sitelerde içeriği yayımlayarak asıl sitenize backlink verin. Özellikle de günlük kullanıcı sayısı sizinkinden fazla olan bu sitelere vereceğiniz backlinkler tamamen doğal olacaktır. Misafir yazarlık yaparak backlink alabileceğiniz en kullanışlı site birçok kişinin bildiği gibi Medium sitesidir.

medium

2. İnfografikler Oluşturun

Bir diğer doğal backlink alma yöntemlerinden birisi de infografikler oluşturmaktır. Uzun uzun, tüm detaylarıyla yazarak anlattığınız bir içerik birçok kullanıcı tarafından ilgi çekici veya pratik olmayabilir. Bu sorunu aşmanın en kolay yolu içeriğinizi infografiğe dönüştürmektir. Oluşturacağınız bu infografikler sadece göze hitap etmekle kalmaz siteniz içinde harika bir backlink kaynağı olurlar.

Nasıl mı? Anlatalım.

Oluşturacağınız bu infografiği Pinterest veya Infographic Journal gibi sitelerde paylaşarak görsel yolla sitenize backlink yağmasını sağlayabilirsiniz. Tabii ki oluşturacağınız backlinkin içeriği de alacağınız backlink trafiğini fazlasıyla etkileyecektir. O yüzden oluşturacağınız infografiğin içeriğinin popüler bir konu üzerine olmasına ve göze hitap etmesine dikkat edin. Ayrıca bu infografikleri oluşturmak için illüstratör olmanıza gerek yok. Canva, Venngage gibi programlar ne güne duruyor!

3. Sosyal Medyadan Yararlanın

Ve yine çok önemli olan doğal backlink alma yöntemlerinden birisi de içeriklerinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmak adına sosyal medyayı aktif kullanmaktır. Çeşitli sosyal mecralarda siteniz adına hesaplar açın ve bu hesapları aktif olarak kullanın. Az önce sözünü ettiğimiz infografikler sosyal medyada yazılı içeriklere göre daha çok işinize yarayacaktır. Bu yöntem size doğal backlink getirmesinin yanı sıra bir marka algısı oluşturmanıza da yarar. Yani siz siz olun sosyal medyanın gücünü küçümsemeyin.

Pek tabii ki uzun süreler boyunca birçok sosyal medya hesabını yönetip, marka algısı oluşturarak doğal backlink almakla uğraşmak istemiyorsanız. Bir diğer yöntem ise sponsorlu içeriklerdir, yani reklamlar! Takipçi sayısı yüksek olan hesaplarla yapacağınız reklam çalışmaları size kısa sürede beklediğinizden daha fazla backlink getirebilir. Bu konuda influencerlar yardımınıza koşacaktır.

4. Derinlemesine Kılavuzlar Oluşturun

Bu yazımızda sizlere önereceğimiz doğal backlink alma yöntemlerinden sonuncusu ise kılavuz içerikler hazırlamak olacaktır. Bu ne demek mi? Bir nevi hazırladığınız içerik için kaynak site olun demek. Yani seçeceğiniz bir içerik üstüne hazırlayabileceğiniz en derin, en detaylı ve bilgi veren, yani kılavuz içerik diyebileceğimiz bir içerik hazırlayıp yayınlayın demek.

Bu içeriğin popüler bir konu olmasına dikkat edin. Çünkü sizinle aynı konuda içerik hazırlayacak olan diğer siteler sizin içeriğinizi kullanarak yazılarını yazacaklar ve Google kuralları gereği de sizi referans veya kaynak olarak göstermek zorundalar. Bu yöntemle tahmin edebileceğinizden bile fazla doğal backlink alabilirsiniz.

Neden Doğal Backlinklere İhtiyacınız Var?

Backlinklere ihtiyacınız var çünkü; backlinkler olmadan, daha doğrusu doğal backlinkler olmadan sitenizin daha fazla kullanıcıya ulaşması Google’ın gözünde daha kaliteli bir site izlenimi uyandırması çok zordur. Bu nedenle siteniz için oluşturduğunuz SEO’nun backlinkler olmadan tam olarak işe yaraması beklenilemez. En başta da bahsettiğimiz gibi Google, arama sonuçlarını sıralarken belli faktörleri göz önünde bulundurur, bu faktörlerin bütününe de SEO deriz.

Ve iyi bir SEO stratejisi, doğal backlinkler olmadan düşünülemez.

Backlinklerin bu kadar önemli olmasının sebeplerinden birisi de Google’ın yeni sayfaları backlinkler sayesinde keşfediyor olmasıdır. Yani Google’ın çeşitli yazılımları sitenizi belli başlı sitelerdeki backlinkler aracılığıyla bulup yeni kullanıcıların önüne çıkarıyor. Yani sitenizi görünür kılmak, daha fazla kullanıcıya ulaştırmak için ister bahsettiğimiz doğal backlink alma yöntemleri ile ister kendi yöntemlerinizle yapacağınız backlink inşası ile doğal backlinkler almanız gerekmektedir.

Sonuç

Toparlamak gerekirse; bahsettiğimiz doğal backlink alma yöntemlerinden hepsi sitenize değer katacak tavsiyelerdir. Ancak unutmayın web siteniz için alacağınız backlinkleri doğal bir şekilde elde etmeniz ve kalıcı olmaları hayatidir. Bunun yanı sıra hedef kitlenizi iyi bilmeli ve sizinle aynı doğrultuda hareket eden “kaliteli” sitelerden backlink almalısınız.

Leave a Reply

Skip to content