Skip to main content
Google Office HoursSEO

Aralık 2023 Google SEO Ofis Saatleri

By Ocak 23, 2024Mayıs 31st, 2024No Comments

Google Search Central youtube kanalında yayınlanan Google Office Hours podcast’inde yayınlanan Aralık ayında bizlerden gelen soruların derlemesine bu yazıdan ulaşabilirsiniz. Bir çoğumuzun hakim olduğu konulara değinilse de işinize yarayacak cevapların olduğuna eminim.

iframe kullanırken iframe içerikleri nasıl dizine eklenir?

John: “iframe içeriklerinin orijinal sayfayla değil, iframe kullanan sayfayla ilişkilendirildiğinden emin olmak için gereken meta etiketler var mı?”

Güzel soru, teşekkürler. Birincil sayfanın, iframe öğesine sahip bir alt sayfa yerleştirdiğini varsayalım. Genel olarak sistemlerimiz alt sayfanın içeriğini, dizine ekleme için birincil sayfanın parçası olarak ilişkilendirmeye çalışır. Ancak, her iki sayfa da kendi başına normal HTML sayfaları olduğundan bu durum garanti edilmez. Alt sayfanın her zaman birincil sayfanın parçası olarak dizine eklendiğinden emin olmak istiyorsanız noindex + indexifembedded robots meta etiketlerinden oluşan bir kombinasyon kullanabilirsiniz. Öte yandan, alt sayfanın hiçbir zaman birincil sayfanın parçası olarak dizine eklenmediğinden emin olmak istiyorsanız iframe öğeleri aracılığıyla yerleştirmeyi engellemek için HTTP üstbilgisinde uygun x-frame-options öğesini kullanabilirsiniz.

Hiyerarşik mi yoksa düz yapı mı daha iyi?

Gary: Ido soruyor: “Web sitemde hiyerarşik mi yoksa düz yapı mı kullanmalıyım?”

Bence bu büyük ölçüde sitenin boyutuna bağlı. Büyük bir sitede hiyerarşik yapı kullanmak daha iyi olabilir. Böylece, yalnızca ilginç şeyleri bir bölümde yapabilirsiniz ve arama motorları, özellikle de tarama söz konusu olduğunda farklı bölümleri potansiyel olarak farklı şekilde ele alabilir. Örneğin, haber içeriği için /haberler/ bölümüne ve eski içerikler için /arşivler/ bölümüne sahip olmanız, arama motorlarının /haberler/ dizinini diğer dizinden daha hızlı taramasına olanak tanır. Her şeyi tek bir dizine eklerseniz bu pek mümkün değildir.

Googlebot’a JavaScript’te bağlantı aramamasını nasıl söylerim?

Martin: Mateusz soruyor: “Googlebot’a JSON veya JavaScript için seçili <script> etiketlerindeki bağlantıları aramamasını nasıl söyleyeceğimi sormak istiyorum.”

Mateusz, robots.txt dosyanızda net bir şekilde taranmasını istemediğiniz bu URL’lerin taranmasını engellemeyi düşünebilirsiniz. Googlebot, JavaScript dosyasına istekte bulunmaz, içerikleri ve dolayısıyla da daha sonra taramak üzere değerlendirebileceği hiçbir URL’yi görmez.

Core MVC’de oluşturduğum ve HTTPS’ye taşıdığım site neden dizine eklenmiyor?

John: Panos soruyor: “Core MVC’de yeni bir site oluşturup HTTPS’ye taşıdım ve yeni sayfaların dizine eklenmesiyle ilgili sorun yaşıyorum.”

Merhaba Panos, sitenize ve nasıl dizine nasıl eklendiğine göz attım. Sitenizin, www alt alan adı olmadan dizine eklendiği anlaşılıyor. Dolayısıyla, özel olarak sitenizin www sürümünü ararsanız çok fazla sonuç görmezsiniz. Yalnızca alanı ararsanız (ör. site:alan.com) bu alanın dizine eklendiğini görürsünüz.

İngilizce olmayan sayfa URL’leri için ne önerilir?

Gary: Kai soruyor: “İngilizce olmayan sayfa URL’leri için ne önerilir? URL’de İngilizce mi yoksa Çince karakterlerin kullanılması mı daha iyi olur?”

Bu konu o kadar da önemli değil, ancak içerikteki dilin URL’lerde de kullanılması bazen Google Arama ve kullanıcılar için yararlı olabilir.

<meta name=”prerender-status-code” content=”404″> kodu Googlebot için ne işe yarar?

Martin: Martin soruyor: “Googlebot <meta name=”prerender-status-code” content=”404″> bulduğunda ne yapar?”

Martin, bunun cevabı basit. Googlebot şu anda bu durum kodunu yoksayıyor. Bu kodun, istemci taraflı oluşturulan tek sayfalık bir uygulamadan geldiğini ve soft 404’lerden kaçınmak istediğinizi tahmin ediyorum. Bu durumda, <meta name=”robots” content=”noindex”> ekleyebilir veya sunucunun, 404 durum koduyla yanıt verdiği bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için developers.google.com/search adresindeki dokümanlarımıza bakın.

Yeni bir kullanıcı arayüzü/kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda her şeyi tek seferde değiştirmek daha mı iyi olur?

John: Anjaney soruyor: “Şirketim için kullanıcı arayüzü/kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri ve yeni sayfalar içeren yeni bir web sitesi tasarımını kullanıma sunmaya hazırlanıyoruz. Sayfa tasarımını tek tek değiştirmek daha mı iyi olur?”

Bu konuyla ilgili karmaşık noktalardan biri, yeniden kullanıma sunmanın pek çok farklı anlama gelmesidir. Bir web sitesini yeni bir sunucuya taşıyor ve diğer her şeyi aynı bırakıyor olabilir ya da alan adlarını ve içeriğin tamamını değiştiriyor olabilirsiniz. Öncelikle, web sitesinde nelerin değiştiğini net bir şekilde belirlemeniz gerekir. İdeal olarak bir dokümanda tüm değişikliklerin haritasını çıkarın ve hangilerinin SEO etkisi olabileceğine dair not ekleyin. URL’leri değiştiriyorsanız dokümanlarımızda site taşıma işlemlerini yönetme konusunda yararlı bilgiler bulabilirsiniz. İçeriği veya kullanıcı arayüzünü değiştiriyorsanız bu durum SEO’yu da mutlaka etkiler. Etkilerin ne olacağından emin değilseniz daha deneyimli birinden yardım almanızı öneririm. Gerekli hazırlıkları yapmadan büyük çaplı bir yenileme veya taşıma sürecini SEO açısından mahvetmeniz çok olasıdır. Her şey doğru şekilde yapılsa bile bu süreçleri görünce yine geriliyorum. Sorunlu bir taşıma işlemini düzeltmek istediğinizde, iyi hazırlık yapmaktan çok daha fazla zaman ve çaba harcamanız gerekir. Yine de size bol şans dilerim.

URL’de çift eğik çizgi kullanmanın SEO açısından etkisi nedir?

Gary: Ricardo soruyor: “‘https://www.example.us//us/shop’ gibi bir URL’de çift eğik çizgi kullanmanın SEO açısından etkisi nedir?”

Bu şekilde kullanmaya alışkınsanız herhangi bir sorun yoktur. RFC 3986, bölüm 3’e bakarsanız eğik çizgi bir ayırıcı olarak kullanılır ve URL yolunda istediğiniz kadar, hatta tekrar tekrar görünebilir. Kullanılabilirlik açısından düşünecek olursak da bu kullanım en iyi seçenek olmayabilir ve bazı tarayıcıları yanıltabilir.

Google Search Console’daki “Video, görüntü alanının dışında” sorununu nasıl çözebilirim?

Martin: Igor soruyor: “Google Search Console’daki ‘Video, görüntü alanının dışında’ sorununu nasıl çözebilirim?”

Video arayan bir kullanıcının, aradığı videoyu bulmak için kaydırması gereken bir sayfaya geldiğini düşünün. Kullanıcı bu durumdan pek de mutlu olmayacaktır. Bu sorunu çözmenin en kolay yolu videoyu sayfanın üst kısmına taşımaktır. Böylece, kullanıcılar sayfaya geldiklerinde videoyu görebileceği ve ardından izleyebileceği için bu hatayı önlemiş olursunuz. Umarım bu açıklama sorunuza yanıt olmuştur. Not: Bu bölümü kaydettikten sonra göz önünde bulundurulması gereken bazı değişiklikler duyurduk: Video modu artık yalnızca ana içeriği video olan sayfaları gösteriyor.

Değiştirilmiş ve artık başka bir sunucuda barındırılan ürün resmi URL’leri nasıl ele alınmalıdır?

John: “Ürün resmi URL’leri değiştirildi ve artık başka bir sunucuda barındırılıyor. Google’a mevcut resim sıralamasını yeni bir URL’ye aktarmasını nasıl söyleyebilirim?”

Resim öğelerini, yeni resim URL’lerine yönlendirecek şekilde güncellemeniz işin kolay kısmıdır. Ayrıca, eski resim URL’lerini yenilerine yönlendirme adımını uygulamanızı da öneririm. Resimlerin daha seyrek yeniden tarandığını unutmayın. Bu nedenle, resim URL’lerini değiştirme işleminin, tüm arama sistemlerinde yeniden işlenmesi biraz zaman alabilir. Ayrıca, görsellerle ilgili SEO en iyi uygulamalarımıza da göz atın.

Sitemde çok sayıda 404 kodlu sayfa vardı. Bu bir sorun teşkil eder mi?

Gary: Amani soruyor: “Birkaç makale yayınladıktan sonra sitemde çok sayıda 404 kodlu sayfa oldu ve bunların kaldırılmasını talep ettim.”

404 hataları web’in bir parçasıdır. Sitenizde bulunmaları sorun teşkil etmez ve bunlardan korkmanıza da gerek yoktur. Muhtemelen dikkat etmeniz gereken tek şey, önemli olduğunu düşündüğünüz bir sayfanın birdenbire 404 olmasıdır. Bu durumda sorunları düzeltmenizi öneririm. Aksi takdirde bunlar için endişelenmenize gerek yoktur.

Sitem, 404 sayfaları için HTTP 200 durumu döndürüyor. Bu bir soft 404 mü yoksa gizleme mi?

Martin: Martin soruyor: “Site, 404 sayfaları için HTTP 200 durumu döndürüyor. Bu bir soft 404 mü yoksa gizleme olarak mı değerlendirilir? Durum ne kadar kötü?”

Martin, bu genellikle gizleme değil, soft 404 olarak değerlendirilir. Bundan dolayı SEO konusunda başınızın belada olduğunu söyleyemeyiz ancak yine de istenmeyen bir durum olduğu doğru. İstemci taraflı oluşturulan uygulamada 404 durumunu genellikle ayarlayabileceğiniz için bunu önlemenin birkaç yolu vardır. Sunucunuzdaki bir yönlendiriciyi her zaman 404 ile yanıt verecek şekilde yapılandırabilir ve ardından JavaScript yönlendirmelerini kullanarak Googlebot’u gerçekten 404 durum kodu döndüren bir sayfaya yönlendirebilirsiniz. Alternatif olarak da noindex değerine sahip robots meta etiketini dinamik bir şekilde eklemek için JavaScript kullanarak bu sayfaların dizine eklenmesini önleyebilirsiniz. Bu konuyla ilgili bilgileri, developers.google.com/search adresindeki JavaScript dokümanlarımızda bulabilirsiniz.

Değişikliklerden sonra web sitemi nasıl yeniden tarayabilirim?

John: Anne Marie soruyor: “Öğrencilerimin yeni bilgileri bulabilmesi için web sitemi nasıl yeniden tarayabilirim?”

Merhaba Anne Marie. Arama motorları, ne olduğunu net bir şekilde açıklarsanız içeriği memnuniyetle değiştirir. Örneğin, bir sayfayı güncellerseniz web sitenizde bu sayfadan belirgin bir şekilde söz ederek buna dikkat çektiğinizden emin olun. Alternatif olarak da sayfalar arasında içerik taşıyorsanız eski sayfanın yeni sayfaya yönlendirdiğinden emin olun. Her iki durumda da kullanıcılar eski içeriğe giderse yeni içerik de gösterilir. Dolayısıyla, arama motorlarının bunları çözmesi biraz zaman alsa bile, kullanıcılarınız yine de yeni içeriği görür. Umarım bunlar size yardımcı olmuştur.

Site haritası dosyası kendisine bağlantı verebilir mi?

Gary: El Oueryaghly soruyor: “Site haritası dosyası kendisine bağlantı verebilir mi yoksa site haritası sayfası mı dizine eklenir?”

Evet, ancak site haritasını dizine eklemeye zorlamanın bir anlamı yoktur. Sitenize zarar vermez ancak yararı da olmaz. Dizine eklenmesinden endişeleniyorsanız veya arama sonuçlarından etkili bir şekilde kaldırmak istiyorsanız site haritasına noindex x-robots-tag HTTP üstbilgisi ekleyin.

API yollarından dolayı 404 hatalarında büyük oranda artış görmek kötü bir şey mi?

Martin: Evan soruyor: “Google’ın ham JSON dosyamızdaki API yollarını seçip taramasından dolayı son zamanlarda web sitelerimizde 404 hatalarında büyük oranda artış görüyoruz. Bundan dolayı endişelenmemiz gerekir mi?”

Merhaba Evan. Hayır, bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ancak, Googlebot’un bu URL’leri taramasını önlemek istiyorsanız taranmalarını engellemek için robots.txt dosyasını kullanabilirsiniz. Googlebot bir yerde URL bulduğunda genellikle dizine eklenip kullanıcılara gösterilmesi yararlı olabilecek içerik olup olmadığını kontrol etmek için ilgili URL’yi tarar. Bunu yaparken 404 hatası alırsak kullanıcılar için faydalı olmayacağından dizinde yer almaz.

İşletmem neden arama sonuçlarında görünmüyor?

John: Chuck soruyor: “Hizmet tabanlı işletmem neden arama sonuçlarında görünmüyor? Listelenen hizmet bölgelerimden biri olan yaşadığım şehirde “kar temizleme” veya “buz çözme” araması yapıldığında işletmem görünmüyor.”

Merhaba Chuck. İşletmenizi bulmaya çalışmak için biraz araştırma yaptım. Bir yandan, işletmenizin adı “whiteout” çok yaygın kullanılan bir kelime olduğundan aramada bulunması biraz zorlaşıyor. Özellikle işletmenin adını aradığınızda yan tarafta Google İşletme Profili gösterilir ve bu da kullanıcıların karşısına çıkabileceğiniz mükemmel bir yoldur. Ayrıca, sanırım ana sayfanız olan bir Facebook profiliniz var, ancak bu profile diğer işletme girişlerinizden yönlendirme yapılmamış. Dolayısıyla, sistemlerimizin bu profili bulup dizine eklemesi zor hale geliyor. Farklı işletme profillerinizden web sitenize bağlantı vermenizi öneririm. Bu şekilde web siteniz daha kolay bulunabilir.

Bir PDF, SERP’lerde sıralanıyorsa kullanıcı bunu indirebilir ve siteye yönlendirilebilir mi?

Gary: Nichole soruyor: “Bir PDF, SERP’lerde sıralanıyorsa kullanıcı PDF’yi indirdikten sonra PDF’nin bulunduğu siteye yönlendirilebilir mi?”

Bildiğim kadarıyla PDF’lerle bu işlem yapılamaz. YİNE DE, PDF’nin üst tarafına bir bağlantı yerleştirebilir ve kullanıcıdan sitenize gitmesini isteyebilirsiniz.

Erişilebilirlik, sıralama açısından önemli mi?

Martin: Simon soruyor: “Erişilebilirlik, sıralama açısından önemli mi? Özellikle PageSpeed Insights’ın yorumlanmasından bahsediyorum.”

Erişilebilirlik, sıralama açısından çok önemli değildir, ancak kullanıcılarınız için resim alt özelliği gibi bazı erişilebilirlik özellikleri aslında Googlebot açısından oldukça yararlı bilgilerdir. Ancak, hedefiniz genel olarak kullanıcılarınız için faydalı ve yararlı bir web sitesi oluşturmak ve mümkün olduğunca fazla kullanıcıya erişmektir. Dolayısıyla erişilebilirliği de göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Erişilebilirlik, web platformunun çok önemli bir özelliğidir.

Üçüncü taraf web sitelerinden bağlantı satın almak neden kötü?

John: Rakesh soruyor: “Üçüncü taraf web sitelerinden bağlantı satın almak, Google web yöneticilerindeki ihlallerden biri sayılıyor. Bunun sebebi nedir?”

Merhaba Rakesh, ücretli bağlantı konusunda uzun süredir herhangi bir değişiklik olmadı. Spam politikalarımızı, özellikle de bağlantı spam’i ile ilgili bölümü okumanızı öneririm. Bu konuyla ilgili başka sorularınız olursa yardım topluluğumuzda yayınlayarak diğer uzmanlarla görüşebilirsiniz.

Ücretli geri bağlantıyı bildirmekten başka bir şey yapabilir miyim?

Gary: Anonim soruyor: “Binlerce ücretli geri bağlantı raporu bildirdim ve Google bunlara kayda değer bir yaptırım uygulamadı. Google’ın bu raporlarla ilgili işlem yapmasına nasıl yardımcı olabilirim?”

Öncelikle bu kötü bağlantıları bildirdiğiniz için teşekkür ederiz. Bu raporları genel olarak algoritmalarımızı iyileştirmek için kullandığımızı ve bunlarla ilgili tek tek işlem yapmadığımızı unutmayın. Arama kalitesiyle ilgili sorunları ele alma konulu blog yayınımızda bu konu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Google, noindex içeren ve robots.txt tarafından engellenen URL’leri neden dizine ekliyor?

Martin: Alvaro soruyor: “noindex içeren ve robots.txt tarafından engellenen URL’lerim var. Birkaç hafta önce Google’ın bunları dizine eklediğini gördüm. Bu neden yaşanmış olabilir?”

Alvaro, robots.txt aracılığıyla taramayı engellerseniz Googlebot bu URL’lere istekte bulunamadığı için noindex öğesini görmez. Dolayısıyla, dizine eklenmesini istemediğiniz URL’lerin taranmasına izin vermek, istekte bulunup dizine eklenmemeleri gerektiğini görebileceğimiz için bu durumda yardımcı olur.

Sitemin gösterim sayısı, trendlere göre güncellenmiş olmasına rağmen neden azalıyor?

John: Teemoes soruyor: “Yeni ürünleri trendlere göre sürekli olarak güncellememe rağmen web sitesinin gösterim sayısı neden sürekli olarak azalıyor? Web sitem için geçerli olan herhangi bir uyarı veya ceza yok.”

Maalesef internet ortamında başarıyı yakalamak için yalnızca daha fazla sayfa eklemek yetmiyor. Bir yandan, eklediğiniz öğelerin web’e gerçekten yeni ve benzersiz bir değer katması önemlidir. Öte yandan, sitenizin genel olarak benzersiz, ilgi çekici ve yüksek kaliteli olması, ayrıca web’e kullanıcıların bildiği şekillerde değer sağlaması önemlidir. Bu konuların hiçbiri önemsiz değil. Neye odaklanacağınıza, hangi alanlarda ilerleyeceğinize ve hangi noktaları basitleştireceğinize karar vermek için çok çalışmak gerekebilir. Bazen hiç hata yapmasanız bile istediğinizi elde edememeniz mümkündür. Kısacası internet ortamındaki başarının basit bir sırrı yoktur.

İçeriğimi Google dizininden nasıl kaldırırım?

Gary: Pam soruyor: “Web sitemdeki içeriği Google dizininden nasıl kaldırırım?”

En kolay yöntem, içeriği sitenizden silmek ve Google’ın bu içeriğin URL’lerini yeniden tarayıp işlemesini beklemektir. Ayrıca, noindex robots yönergesi de ekleyebilirsiniz. Dilerseniz de yalnızca Search Console’daki Kaldırma aracını kullanabilirsiniz. Bu konuyla ilgili çok fazla dokümanımız olduğundan ilgili dokümanlara da göz atmanızı öneririm.

Şirkete ait bloglar, Google Haberler’e dahil edilmeye uygun mu?

John: “Şirkete ait bloglar, Google Haberler feed’ine dahil edilmeye uygun mu?”

Biraz farklı bir konu olan Arama üzerine çalıştığım için doğrudan Google Haberler adına konuşamam. Ancak, içerik politikalarına baktığımda şirket bloglarına özel bir şey görmüyorum. Böyle bir seçenek olup olmadığını merak ediyorsanız Haber yayıncısı yardım topluluğuna sormanızı öneririm. Sayfalarınızın halihazırda Google Haberler’de gösterilip gösterilmediğini merak ediyorsanız da Search Console’daki performans raporlarına göz atabilirsiniz.

Google, arama sonuçlarındaki özel karakterleri nasıl ele alır?

Gary: Gilles soruyor: “Google, arama sonuçlarındaki ‘ᵉ’ üst simgesi gibi özel karakterleri nasıl ele alır?”

Sanırım bu soruyu 20 yıldır ilk defa duyuyorum. Çok ilginç bir soru. O yüzden sorduğunuz için teşekkür ederim. Bu karakterler, arama sonuçlarında doğru bir şekilde gösterilmiyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla Google algoritmalarının, sayfanız için karakter kodlama olarak tespit ettiği öğe ile sizin kullanmak istediğiniz öğe arasındaki uyumsuzluktur. Özellikle de HTML’nizde “garip karakterler” kullanıyorsanız meta öğesini ve bu öğenin charset özelliğini kullanarak kodlamayı HTML’nizde belirtmelisiniz. Karakter kodlama belirtilmemişse Google bunu tespit etmeye çalışır, ancak bunu doğru yapması gerçekten büyük bir iştir ve çoğu durumda da zaten çok zor bir işlemdir. Dolayısıyla evet, arama sonuçlarında bir şey düzgün gösterilmiyorsa karakter kodlamayı belirtmeyi deneyin ve bunun sorunu çözüp çözmediğine bakın.

Search Console konumu neden arama sonuçlarından farklı?

John: Luke soruyor: “GSC konumu neden SERP arama sonuçlarından önemli ölçüde farklı?”

Search Console’un performans verileri teorik değildir ve arama sonuçlarında asıl gösterilen bilgilere dayalıdır. Ancak, arama son derece dinamik olabildiğinden gösterileni yeniden üretmek bazen zor olabilir. Genel olarak Search Console’daki filtreleri kullanarak gösterilme şeklinin en olası varyasyonunu (örneğin, hangi ülke) bulup bunu yeniden üretmeye çalışmanızı öneririm. Bununla birlikte, aramanın dinamik doğası nedeniyle bunları her zaman yeniden üretemeyebilirsiniz.

SEO’yu doğrudan Google ile ücretsiz olarak ayarlayabilir miyim?

Gary: Anonim soru: “SEO’yu doğrudan Google ile ücretsiz olarak ayarlayabilir miyim?”

Hayır

Google neden kapatılan işletme web sitemizi göstermeye devam ediyor?

John: “İşletmemiz kapandı ancak Google, web sitesi sonuçlarını göstermeye devam ediyor.”

Eski web sitenizi görüyorsanız Search Console’dan kaldırılmasını isteyebilirsiniz. Daha eski bir İşletme Profili söz konusuysa bunu ilgili araçta kapalı olarak işaretleyebilirsiniz.

SEO raporları için Google Analytics’e mi yoksa Search Console’a mı güvenmeliyim?

John: Lin soruyor: “SEO raporları için GA4’e mi yoksa Search Console’a mı güvenmeliyim? Bu ikisi arasındaki farklar neler?”

Hem Google Analytics hem de Search Console size kullanıcılar hakkında bilgi verse de bu bilgilerin toplanma şekli çok farklıdır. Bu nedenle, her ikisini de ayrı ayrı incelemekte fayda var. Bu konuyla ilgileniyorsanız Search Console Yardım Merkezi‘nde bazı farklılıklarla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

URL’ler nokta içerebilir mi?

John: “URL’ler, birbirinin hemen ardından gelmediği sürece bir SKU’nun parçası olarak nokta içerebilir mi?”

Birçok site bu tür karakterleri yeniden yazmayı tercih etse de bunları kullanmanız Google Arama açısından teknik anlamda sorun teşkil etmez.

SEO’mun mükemmel olup olmadığını nasıl anlarım?

John: Charan soruyor: “SEO’mun mükemmel olup olmadığını nasıl anlarım? Bunun için kullanabileceğim herhangi bir araç, uygulama veya web sitesi var mı?”

Hevesinizi kıracağım için üzgünüm Charan, ancak SEO’nuz mükemmel değil. Hatta hiçbir SEO mükemmel değildir. İnternet, arama motorları ve kullanıcıların arama yapma biçimi sürekli değişir. Dolayısıyla SEO da zamanla farklı yönlere evrilir. Hem yapılandırılmış veri gibi teknik öğeler hem de kaliteyle ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar bu kapsamdadır. Yine de SEO’nuzun mükemmel olmaması cesaretinizi kırmasın.

Leave a Reply

Skip to content