Skip to main content
SEO

Alan Adı Uzantısı SEO’yu Etkiler Mi?

By Ocak 12, 2022Mayıs 31st, 2024No Comments

Alan adı uzantınız SEO’yu etkiler mi? Kullandığınız veya kullanmayı planladığınız alan adı uzantılarının SEO’yu nasıl etkilediğini hiç düşündünüz mü? Google’dan John Müller, alan adlarının SEO etkisiyle ilgili soruları yanıtladı.

Google’s Search Advocate John Mueller

Google Search Advocate John Müller, alan adı uzantınızın SEO’yu etkileyip etkilemediğini ve domain seçimlerinin arama etkisiyle ilgili tüm soruları yanıtladı.

Bu soruların cevaplarına, YouTube’daki Googlebot’a Sor (Ask Googlebot) video serisinden ulaşabilirsiniz.

Not: İngilizce’ye hakim değilseniz üzülmeyin! Videodaki soruların cevapların çevirilerine bu yazımızda ulaşabileceksiniz.

Müller, com uzantısının diğer alan uzantılarıyla karşılaştırması, gTLD’ler ve ccTLD’ler, www ve www olmayanlar (non-www) ve daha fazlasıyla ilgili soruları ele alıyor.

Com Uzantılı Domainler Daha Mı İyi?

Müller’in yanıtladığı ilk soru, özellikle ilk kez alan adı alacak kişiler arasında en yaygın olanı “Com uzantılı alan adları daha mı iyi?” sorusudur. Soruyu gönderen kişi, .space alan adı gibi daha yeni bir uzantı kullanmanın kabul edilebilir olup olmadığını da soruyor. Müller’in cevabı bir çok kişiyi rahatlatacak niteliktedir. İşte Müller’in cevabı:

“Tabi ki. Daha yeni üst düzey alan adları (TLD’ler), SEO söz konusu olduğunda .com gibi diğer genel üst düzey alan adlarına eşdeğerdir. Beğendiğiniz bir şey seçin, artık birçok seçenek var.”

www veya non-www Uzantılı Alan Adları

Bir alan adının www olan sürümünü mü yoksa www olmayan sürümünü mü kullanmak daha iyidir? İşte John Müller’in cevabı:

“İstediğini kullanabilirsin. Google sistemlerinin her iki şekilde de bir tercihi yoktur. Bazen www’lu veya www’suz versiyonları kullanmak için teknik nedenler vardır, ancak çoğu zaman bu sadece kişisel tercihinize bağlıdır.”

TLD’lerde Rel=Canonical Kullanımı

rel=canonical bağlantı öğesini farklı TLD’lerde kullanmak mümkün müdür? gTLD’ler (genel üst düzey etki alanları) ve ccTLD’ler (ülke kodu üst düzey etki alanları) gibi. İşte Müller’in cevabı:

“Evet, bunu yapabilirsiniz. rel=canonical bağlantı öğesi aynı alan adıyla sınırlı değildir.”

Global Web Sitesi İçin Ülkeye Özgü Alan Adı Uzantıları

ccTLD’ler küresel bir web sitesi için çalışabilir mi? Müller diyor ki:

“Cevap Evet. Bir ülke kodu alan adı, sistemlerimizin o ülke için coğrafi hedefleme yapmasına yardımcı olurken, yine de küresel görünürlük sağlar.

Tek sınırlama, coğrafi hedefleme için başka ülkeler belirleyememenizdir. Örneğin, Fransa için bir .fr web siteniz varsa, bunu küresel olarak kullanabilirsiniz. Ancak Brezilya’daki kullanıcıları açıkça coğrafi olarak hedefleyemezsiniz.”

Leave a Reply

Skip to content