Skip to main content
SEO

301 Yönlendirme Nedir, Ne Zaman Kullanılır?

By Kasım 20, 2021Mayıs 31st, 2024No Comments

Bir web siteniz varsa yada web sitesinin yöneticiliğini üstlendiysen, site yönlendirmeleri hakkında bilgi sahibi olman gerekiyor. Özellikle, 301 yönlendirme ve 302 yönlendirmeler sitenin SEO (arama motoru optimizasyonu) sağlığı açısından ciddi öneme sahiptir.

Bu konuda SEO açısından çok ciddi öneme sahip olan 301 kalıcı yönlendirmeler hakkında bilgiler vereceğim.

301 Yönlendirme Nedir?

Bir 301 yönlendirmesi, yeniden yönlendirilen sayfaya tam bağlantı eşitliğini (sıralama gücü) geçiren kalıcı bir yeniden yönlendirmedir. Çoğu durumda, 301 yönlendirmesi, bir web sitesinde yeniden yönlendirmeleri uygulamak için en iyi yöntemdir.

Kalıcı yönlendirmenin kullanılması gereken durumu şöyle özetleyebilirim;

Arama motoruna kaydolmuş bir URL adresin var ve URL uzantısından memnun değilsin (yanlış, eksik yazılmış vs. gibi durumlar olabilir) URL adresi değiştirildiğinde arama motorlarında site adresin bir süre daha gözükebilir fakat adres değiştiği için tıklandığında 404 sayfasına yönlendirir. Bu da sitenin hemen çıkma oranını olumsuz etkileyeceği gibi sitene gelen kişilerin bilgi almadan çıkmasına sebep olacak ve tekrar tercih edilme ihtimalin düşecektir.

301 Yönlendirme Nasıl Yapılır?

301 kalıcı yönlendirmenin önemini anladığını düşünüyorum. Peki bu yönlendirmeyi nasıl yapacaksın biliyor musun?

WordPress kullanıyorsan bunun için Redirection eklentisi veya 301 Redirection – Easy Redirect Manager gibi eklentileri kullanabilirsin.

Sitede çok fazla eklenti kullanmak siteni hantallaştırabileceği veya güvenlik açıkları oluşturabileceği için ben 301 yönlendirmeleri eklentisiz yapmanı tavsiye ederim.

Bunun için sitenin public_html dosyaları altında bulunan .htaccess dosyasında değişiklik yapman gerekecek.

Herhangi bir sebepten dolayı .htaccess dosyasını göremiyorsanız, bunun 2 sebebi olabilir;

  1. Siteniz .htaccess dosyası yoktur: Eğer işletim sistemin Windows ise Notepad, Mac ise TextEdit programı ile boş bir dosya oluşturun ve .txt uzantısını da kaldırıp dosya adını .htaccess olarak değiştirip kaydedin.
  2. Siteniz Apache web sunucusunda çalışmıyordur: Web sitelerinin barındırıldığı sunucular Apache, Windows / IIS, Nginx vb. sunucular olabilir. Sadece Apache sunucuları .htaccess kullanır. Web sitenizin Apache’de çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için hizmet aldığınız hosting firması ile iletişime geçin.

Önemli 1: Eğer .htaccess dosyası hakkında çok fazla bilgi sahibi değilsen buradan değişiklik yapmanı önermem. Siteni tamamen erişilemez hale getirebilirsin.

Önemli 2: .htaccess dosyasında değişiklik yapmadan kesinlikle yedeğini al.

  • http adresin yönlendirmesi

Redirect 301 /eski-sayfa-url-adresi.html /yeni-sayfa.html

  • https adresin yönlendirmesi

Redirect 301 /bir-eski-sayfa-url.html https://www.siteadresi.com/yeni-sayfa.html

Önemli 3: .htaccess dosyasındaki yazıları kesinlikle silmeyin. Altındaki boşluğa yönlendirmeleri yazabilirsiniz.

301 yönlendirmenin sitenizin SEO’su açısından ve site sağlığınız açısından ciddi derecede önemli olduğunu unutmayın. URL adresini değiştirecekseniz kesinlikle 301 yönlendirmesini yapın.

Leave a Reply

Skip to content